Poznejte tajemství vůní

20. října 2008 v 14:00 |  Líčení a kosmetika
Přípravků, kterými se voníme, je na trhu nepřeberný výběr. Používáme je, abychom působili přitažlivěji, sami se cítili příjemněji a také - proč si to nepřiznat - abychom překryli přirozené, leč ne zrovna vábné pachy těla.

Ponechme zatím stranou, jak zvolit tu pravou vůni, a zastavme se u výběru vhodného přípravku. Klasickou formou je "voňavka" - pod tento lidový výraz řadí odborníci dva základní typy: toaletní vodu (neboli Eau de Toilette) a parfém - liší se především koncentrací. Zatímco toaletní voda je více "naředěná", a tudíž lehčí, prchavější a méně výrazná, parfém obsahuje vůni velmi koncentrovanou. Naprostá většina výrobců nabízí tentýž typ vůně v obou formách a je nanejvýš vhodné si také obě pořídit a používat je podle potřeby.
wom_parfemyChanel No. 5 si mohou
dovolit jen opravdové dámy
Toaletní voda vám dodá lehkou svěžest ráno i během dne - předpokládá se, že ji budete mít v kabelce a kdykoli ji aplikujete zejména na oblast krku a dekoltu, popřípadě podpaží a předloktí. Spotřebujete jí tak sice více, ale zase je lacinější než parfém. Ten se aplikuje jednou, nanejvýš dvakrát denně, a to vždy jen pár kapek - nejlépe na tepny krku či zespodu na zápěstí (proudící krev parfém zahřeje, takže se vůně lépe uvolňuje). Parfém vydrží působit déle, a to nejen na těle - voní i z prádla a oblečení, které jím načichlo (rozhodně ho však neaplikujte přímo na textil, zanechal by na něm skvrny). Kromě těchto dvou základních forem se používají také deodoranty a antiperspiranty. Jejich úkolem je zabránit šíření pachu potu a každý z těchto přípravků na to jde jinak. Antiperspirant tento problém řeší jaksi preventivně - jeho aplikací se na pokožce (např. v podpaží) vytvoří povrchové gelové zátky, které dočasně uzavřou kanálky potních žláz (později se sami odloupnou spolu s vnější vrstvou kůže v rámci její přirozené regenerace). Deodorant sice pocení zabránit nedokáže, ale obsahuje látky, jež brání bakteriálnímu rozkladu potu, a tedy zápachu. Vůně antiperspirantu či deodorantu by měla odpovídat vůni vaší toaletní vody a parfému, jinak volte radši výrobek neutrální. Totéž platí i pro další kosmetické přípravky - rozličné vůně se navzájem "tlučou" a výsledkem bývá ne zrovna příjemný odér. Výrobci tomuto požadavku naštěstí hojně vycházejí vstříc nabídkou kompletních produktových řad, obsahujících i pleťová mléka, koupelové gely, pudry (pro muže přípravky po holení) atd.
Sestavit opravdu atraktivní akord vůní tak, aby parfém působil opravdu atraktivně, je celá věda. Výrobci úzkostlivě tají úspěšné recepty a své špičkové "konstruktéry vůní" přímo hýčkají.

Už dávno se nepoužívá vždy jen jeden druh extraktu či silice, všechny vůně současných parfémů jsou složeny z mnoha komponent, byť některá složka může výrazně převládat. Komponenty vznikají buď složitým extrahováním, zráním a mísením přírodních produktů (rostlinných i živočišných), anebo synteticky ("umělé" vůně však nemusí být o nic méně kvalitní než přírodní a zcela jim odpovídají). V posledních letech se navíc stalo hitem "sbírat" vůně přímo - třeba z exotických květů tropických pralesů apod. To je však nejen velmi složité a náročné, ale také velice drahé, takže i vy za parfémy vzniklé touto cestou zaplatíte mnohem víc (popravdě řečeno - výsledek vás neohromí, patně rozdíl oproti průmyslově vyráběným vůním ani nepoznáte).
wom_parfemy
O tom, kolik bude který parfém stát, rozhoduje samozřejmě především kvalita a značka, jež tuto kvalitu zaručuje. Rozepisovat zde, které značky patří k nejdražším, nemá smysl (jednak je to všeobecně známo a jednak to snadno zjistíte v jakékoli parfumerii). Dalším (a méně známým) ukazatelem ceny je však skladba té které vůně. Obsahuje-li některou z mimořádně drahých komponent, bude samozřejmě cena vyšší. K nejdražším patří např. ambra šedá. Možná by vás mohlo odradit, že vzniká v trávicím ústrojí vorvaně jako šedivá voskovitá hmota. Ale přivoníte-li k parfému obsahujícím tinkturu z ní po několikaměsíčním zrání a úpravách, budete hned mluvit jinak…

Vybrat si správně vůni tak, aby odpovídala nejen vašemu stylu a založení, ale také situaci, je dost obtížné a nemělo by se to podceňovat. Samozřejmě, že asi vždy hodně dáte na "první dojem", ale přesto byste měli uvažovat ještě dál. Ani onen "první dojem" byste si však neměli utvořit příliš rychle. Velmi drahý je také mošus připravovaný extrakcí a zráním obsahu pachových váčků kabara pižmového (to také nezní moc vábně, ale ta vůně!). Z květinových komponent je jedna z nejdražších jasmínová silice z květů jasmínu velkokvětého (kromě toho, že nádherně voní, má i antidepresivní účinky). Nemusíte samozřejmě kupovat to nejnákladnější, ale neměli byste ani šetřit na nepravém místě. Nápodoby či dokonce padělky známých parfémů se rozhodně nevyplácejí - jsou sice levné, ale nekvalitní (jejich vůně nevydrží dlouho a navíc se rozkládá a uvolňuje způsobem, který vám na přitažlivosti moc nepřidá).
wom_parfemy
Zkoušíte-li si nový parfém (nejlépe tak, že si kápnete zespodu na zápěstí), vězte, že vůně, kterou ucítíte hned, je jen jakýmsi předkrmem. Teprve po několika minutách se uvolní další složky a až zhruba za čtvrt hodiny si můžete utvořit správnou představu, jak skutečně parfém voní (odborníci hovoří o základu a o srdci parfému, a o jeho spodních a vrchních tónech).

Ale teď konkrétněji. V zásadě lze říci, že vůně těžší, smyslnější a výraznější se hodí spíše na večer než na běžné denní nošení. Přes den se uplatní spíše vůně lehké (květinové, vodní, zelené, ovocné) záleží na vašem typu. Na sport a pro aktivní trávení volného času pak určitě vůně osvěžující (citrusové, mořské apod.). Záleží také na věku - mladé dívky by měly dát určitě přednost vůním "nevinnějším" (směsicím lučních květů, levandule, ovoce aj.), parfémy s názvy jako "Noc vášně" či "Orientální extáze" se pro ně opravdu nehodí. Zralejší ženy mohou více popustit uzdu vlastním představám a volit i vůně kořeněné, dřevité, orientální, mošusové atd. Mít jednu "svou" vůni, podle níž vás každý pozná a voní jí i vaše prádlo, je sice hezké, ale přesto se doporučuje mít ty "své" vůně alespoň dvě (jednu na každodenní nošení a jednu na večer), nebo ještě lépe tři (na sport, výlet, trávení volného času) či čtyři (na intimní chvilky s partnerem).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Barbie♥ Barbie♥ | Web | 25. října 2008 v 8:53 | Reagovat

Chanel No. 5-UPA bombasticke ale je to spis pro stare babicky nebo zeny starsi..k mladym se moc nehodi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.